n-0.gif (143 bytes) a-m-t.gif (317 bytes)
n-0.gif (143 bytes) a-m-d.gif (290 bytes)
n-0.gif (143 bytes) a-m-kyk.gif (255 bytes)
n-0.gif (143 bytes) a-m-yp.gif (489 bytes)
n-1.gif (149 bytes) a-m-r.gif (307 bytes)
n-0.gif (143 bytes) a-m-dtk.gif (472 bytes)
n-0.gif (143 bytes) a-m-kt.gif (442 bytes)
n-0.gif (143 bytes) a-m-b.gif (289 bytes)

 

    
c-yesil.gif (213 bytes)h-a-r.gif (414 bytes)
Hakan Türkkuşu
Giriş
Nehirlerimizde Raft Olanakları
Kimler Organize Ediyor?

 

  Rafting, outdoor etkinlikler arasında ilk sırayı almaya aday spor ve serüven arayışları arasında en kuvvetli aday olarak dikkat topluyor. Dünyanın belli bölgelerinde yapılan bu spor için Türkiye’nin sunduğu olanaklar oldukça fazla.

Nehirlerin debileri ve beslenme rejimleri gözönüne alındığında yılın 12 ayına yayılan bir raft takviminin ortaya çıkmasından başlayıp farklı seviyelerde zorluğu olan etapların aynı parkurda, nehirde birarada bulunmasına varıncaya kadar uzayıp giden avantajlar, Türkiye’yi çarpıcı ve ziyarete değer bir raft ülkesi yapıyor.

Raft’ın ruhu

Serüven meraklılarından deneyimli raftçılara, meraklılardan izleyenlere, fotoğraf çekenlerden ekspedisyon katılımcılarına kadar herkesi tatmin edecek parkurlarıyla Türkiye, raftçıların ileriye dönük programları arasında yeralmayı hakediyor.

Yaygın biçimiyle raft, su hacminin ve nehir eğiliminin yüksek olduğu yerlerde kauçuk malzemeden yapılan şişme botlarla nehir krosu olarak tanımlanıyor. İnsanoğlunun doğanın dayanılmaz gücüyle burun buruna geldiği bir etkinlik olarak dikkat çekiyor. Üstüne üstlük özel bir ilgi, beceri ve fizik kondüsyon gerektirmemesi de bu sporu daha da cazip kılıyor.

Rafting bir anlamda doğayla içiçe, gövde gösterisi yapmadan ve hepsinden de önemlisi akarsuyu yenmeye çalışmadan yapılacak bir etkinlik.

Nehre girilen mevsime göre neoprenden su tutan özel giysi, kask ve can yeleği ile yapılan rafting konusunda çok sayıda acenta hizmet verip, turlar düzenliyor.

Serüven dürtüsü

Nehir altınızda olanca hızıyla akıp giderken, raftçının yapacağı tek iş burnu dik tutup, devrilmemeye ve kayalara bindirmemeye çabalamak olacaktır. Rafting tıpkı insan yaşamı gibi inişli çıkışlı, kah hızlı kah yavaş akan nehirde ayakta kalabilme sanatı olarak tarif edilebilir.

Vadiler, kanyonlar geçilirken sert dönüşlerle karşılaşılır... Aşılması zor etaplar gelir... İleriyi, sizi bekleyen tehlikeleri göremezsiniz... Girdaplarda devrilirsiniz... Zaman zaman korku, zaman zaman da cesaret egemen olur bedeninizde... Nasıl ki yaşamınızda “durun! ben burada iniyorum” diyemezseniz, akarsudayken de bunu yapamazsınız. Tıpkı yaşamın kendisi gibi akarsu da alır götürür kişiyi.

Usta olan, kendine doğru rehber seçen ve kurallara uyanlar da coşkulu akan sulardan rahatça çıkıp, dingin sulara kavuşur. Yaşadıkları, başardıklarıyla belleklerini süsler.

Güney’in önemi

Türkiye’nin Akdeniz kıyılarından denize ulaşan nehirlerinin tamamı raft için son derece elverişli. Değişik zorluk dereceleri, konaklama olanakları, günübirlik ya da bir kaç günlük ekspedisyon olanakları sağlamaları, ulaşım kolaylıkları, Dalaman ve Antalya havaalanlarının hem tarifeli hem de charter seferlere açık olması bölgenin raftın yanısıra her tür turizm etkinlikleri için uygun profil çizmesini sağlıyor.

Raft için uygun olan akarsuların başında da Manavgat çayı, Göksu Deresi’nin 4 günlük ekspedisyonla aşılabilen Hadim-Silifke arasında kalan kesimi, Alanya il sınırları içinde kalan Dim Çayı ile Alara Çayı, Seyhan’ın Göksu ve Zamantı kolları yer alıyor.

Özel Turlar

Turizm şirketlerinin raft turları hem süre hem de zorlukları açısından çok çeşitli. Standart paket turlarını yılda üç kez ilan eden bu turizm şirketlerinin merkez bürolarından paket tur bilgileri alınabileceği gibi, özel tur düzenlemeleri ve tarih belirlemeleri konusunda taleplerin değerlendirilmesini istemek de mümkün.

Güvenlik önlemleri ve konaklama olanakları açısından bakıldığında da bir Colorado, Fransa ya da Yeni Zelanda’dan farksız servisin alınabileceği bilgisinin yanına, Türkiye’nin doğal örtüsü ile outdoor etkinliklerin her türüne fırsat tanıdığı da not edilmesi gereken bir başka konu.

  Nehirlerimizde Raft Olanakları

Rafting yapılan yerler Gezi’de bölge ve yörelerde ayrıntılı olarak verilmiştir.Burada özet bir bilgi veriyoruz:

Çoruh Nehri

Türkiye’nin Karadeniz kıyılarında, bölgenin doğusunda yer alan ve Kaçkar Dağlarından inen Çoruh nehri, dünya raftçılığı açısından en makbul 10 akarsudan biri olarak kabul edilir. Zorluk derecesi 5’e kadar, arkurları ile mayıs ayı ortalarından ağustos sonuna kadar “white water raft” için ideal bir akarsudur. Özellikle Bayburt-Yusufeli-Oltu arasında kalan kesiminde uluslararası yarışmalar ve 5 günlük süren ekspedisyonlar düzenlenmektedir. Seyahat acentalarının bölgeye ulaşım, konaklama ve ekspedisyonu içeren paket turları vardır.

Dalaman çayı

Türkiye’nin ulaşımı en kolay bölgesinde, Muğla il sınırları içinde kalan Dalaman Çayı, değişik zorluk derecelerinde ve birbirlerinden bağımsız iki parkur sunmaktadır. Mayıs ve ekim ayları arasında en uygun debiye sahip olan Dalaman çayının üst parkuru 2-3, alt parkuru ise 1-2 zorluk derecesindedir. Alt parkurda mayıs ayından kasım ayının sonuna kadar raft yapılabilmektedir. Bu parkurda sporculara tur pakeketine dahil olarak wet suit sağlanmaktadır.

Köprüçay

Kaynaktan beslenen ve su debisi yılın her mevsiminde white water raft için elverişli olan Köprüçay, özellikle eylül-ekim ayları arasında raft için elverişlidir. Çoğunlukla iki kişilik raftların tercih edildiği Köprüçay geçişi, 2-3 zorluk zeviyesindedir. Dirsekleri ve sert dönüşleri ile raftçılara heyecan verecek özellikler taşımaktadır. Nehrin denize kavuşmasından önce geçtiği ve alt parkur olarak anılan kesim ise zorluk açısından 1-2 seviyesinde, özellikle yeni başlayanlar için elverişlidir. Seyahat acentaları tarafından paket olarak günübirlik turlar düzenlenmektedir.

Akdeniz Bölgesi’nin diğer parkurları

Bölgede dağlardan doğan ve küçük akarsularla beslenen nehirlerin hemen hepsi rafting için elverişlidir. Raft için uygun olan akarsuların başında Manavgat Çayı, Göksu Deresi’nin 4 günlük ekspedisyonla aşılabilen Hadım-Silifke arasında kalan kesimi, Alanya il sınırları içinde kalan Dim Çayı, Alara Çayı, Seyhan’ın Göksu ve Zamantı kolları gelir. Dim Çayı’nda Alraft merkezi bulunmaktadır. (Alanya Dim Çayı bölümüne bakınız.)

Melen (Büyük)

Marmara ile Karadeniz bölgelerinin buluştuğu, İstanbul’a çok yakın olan Büyük Melen nehri de raft açısından oldukça yoğun ilgi görmektedir. Aralık ayı başlarından itibaren yağmur rejimine bağlı olarak mayıs ayı sonlarına kadar raft yapılan bu akarsuya hemen hemen her hafta sonu tur düzenlenmektedir. Özellikle Akyazı-Hendek arasında kalan 10 kilometre uzunluktaki parkur, 2-3 zorluk derecesinde olup ortalama olarak 120 ile 150 dakika arasında tamamlanabilmektedir.

  Kimler Organize Ediyor?

İstanbul
Alternatif Turizm
Tel: (216) 245 66 50
Ecoventure
Tel: (216) 449 37 00
Ankara
Trans Nature
Tel: (312) 419 24 97
Antalya
Med-Raft Tel: (242) 248 00 83
Get-Wet, (242) 753 40 71

Nehir altınızda akıp giderken yapacağınız tek iş burnu dik tutup devrilmemek ve kayalara bindirmemektir. (Köprüçay'da Rafting)

 

 

Gezi Rehberi 
www.travellingturkey.com 
e-mail: info@travellingturkey.com 
Bir Ekin Yazım Merkezi Yayınıdır 
www.ekinyazim.com